28

Bir çift güzel söze hasret geçiyor ömür

Okumaya üşenenler için özet: Hepimizin güzel bir çift söz duymaya ihtiyacı var. Güzel sözcükler seçmeli konuşurken, düşünürken, yazarken. Gerisi gelir zaten…


 

“Dil, düşüncenin evidir” Ortaokuldaki edebiyat öğretmenimden duymuştum bunu zamanında. Alman filozofu Heidegger söylemiş. Bu kısmı hatırlamıyorum elbette, ona az önce google’dan baktım, yalan yok. Ama söz de , sözü söyleyen  ufak tefek edebiyat öğretmenim de geçende metroda yakaladı zihnimi. “Biz milletiz, ülkemizi darbeye törere yedirmeyiz” afişinin tam karşısına denk gelen yerde, ayakta seyahat ederken. Yurtta sulh, cihanda sulh’tan yedirmeyizlere ne zaman geldik,  diye düşündüm. Keşke çantamda bir tahta kalemi falan olsaydı da bu afişin altına “ziyadesiyle sıkıldım bu pespayelikten” yazabilsem diye düşündüm hatta.

Sen misin dahi anlamındaki de ve da’ları ayırmayanlara, ki ve mi eki ile sorunları olanlara çemkiren, imla hataları dolu kitapları olmamış deyip bir kenara atan…Al işte beterin beteri tadında, yeni Türkiye’nin yeni dili.

Dil düşüncenin evi, bizim ev ise garip bir halde. Sürekli olarak yüksek sesli konuşmasına maruz kaldığımız üst kat komşusu yüzünden, kendi evinde bile sessizlik ve huzur içinde oturamamak gibi.

TV’den kaçsam internette, internetten kaçsam sokaklarda yakalanıyorum kötü kelime seçimlerine, berbat sözcük dizimlerine.  Moddy’s ülkenin kredi notunu düşürmüş, daha buna gamlanamadan en hassas yerimden vuruyor beni karşılığında yapılan açıklama: “vız gelir, tırıs gider” Moddy’s Allah senin de cezanı versin, laf veriyorsun bunların ağzına ama aaa gibi manasız itirazlar yükseliyor içimden. Yedirmeyizler, vız gelirler tırıs giderler kolkola girmiş, tepine tepine halay çekiyorlar üst katımda. Kulaklarım uğulduyor, sözcükler hoyratça savrulup yere çarptıkça.

Oysa ne güzeldir sözcükler. Sayısız seçenek arasından doğru ve birbiri ile uyumlu olanları bir araya getirdiğinde, ilaç gibidir: yalnızlığı alır, kimsesizliği alır, kahkahayı yaratır, umudu büyütür. Hem güzeldir hem de güçlüdür sözcükler, herşeyi yaptırabilir insana. Abartıyor muyum?

Günaydın

Günaydın sözcüğü mesela. Günü ayrı güzel, aydını ayrı güzel. Birinin sabahları kalktığında yaptığı ilk işin bize “günaydın”  demek olmasını delice istediğimiz için yalnızlığı sevmeyiz aslında. Sözcükler aşık eder.

Güzeldir, iyi bir film izledikten sonra başını sağa çevirip “ güzel filmmiş, değil mi” demek.  İzlediğin film, dünyanın en güzel filmi de olsa, başını çevirdiğinde senden yana bir yüz yoksa o lafları edecek, aynı keyfi vermez. Sözcükler anlam katar.

Bugün anneler bir saatte sarılmasına rağmen bir dakikada yenilebilen yaprak sarmasını hala yapmaya devam ediyorlarsa; bu deli olduklarından, sarmasız yaşanmayacağından, tadı eşsiz olduğundan değildir. O çaba sadece 3 kelimeyi duyabilmek içindir.  “ Ellerine sağlık anne”. Sözcükler, yorgunluğu alır.

Hepimiz kendimizi güzel sözler duymak için paralarız. Aferin. Ne iyi ettiniz de geldiniz. İyi geceler. Seni seviyorum. Seninle gurur duyuyorum. Üstündeki çok yakışmış. Hiç değişmemişsin. Harika görünüyorsun. Hayırlı işler. Allah razı olsun. Emeğine sağlık. Mutlaka buluşalım. Teşekkür ederim.

bir_cift_guzel_sozİyi günler için iyi sözler

Ortada daha mühim meseleler varken, afişin içinde darbe varken terör varken; yedirmeyize takılmam işte bundandır benim. Dilin düşüncenin evi olduğunu beynime kazıyan edebiyat öğretmenim yüzündendir.

Siz koca insanlar koca televizyonlara çıkıp  “vız gelir, tırs gider” diye atarlanırsanız; bunları izleyen adam da alır o “atarın tillahı” hallerini, gider evde karısını döver, trafikte kendini geçene söver de söver. Kapı açılmadı diye cinnet geçirir, metrobüs şoförünü şemsiye ile dürter.

Mürekkep yalamış insanların kelime haznesi sırf sizden geniş diye onları suçlayan bir dille entel, artiz, monşer der etiketlerseniz; o etikete hayatı boyunca sahip olamayanlar bunun için çabalayacaklarına, sizlerden aldıkları yetkiye dayanarak gider doktoru döver.

Tahammülsüzlük, kabadayı diliyle kendine akacak mecra bulduğunda; translara tahammül edemeyenler gider ona tecavüz eder, işkence eder, yetmez öldürür, yetmez yakar.

Ülkenin her yerine “yedirmeyiz” yazarsanız;  eline, beline, diline hakim olamayan koskoca bir cinnet ülkesi yaratırsınız. Amacınız meydan okuma ve vatan sevgisini aynı cümle içinde kullanmak ise aynı anlama gelecek daha güzel cümleler bulabilirsiniz pekala. Bu konuda çok zorlanırsanız da önerim savaşın ortasında bile şiir gibi konuşabilen  Atatürk’ü örnek almanızdır.

Bizim güzel sözler duymaya ihtiyacımız var. Benim var en azından.

Sizi bilmem ama ben o güzel kelimeler için yaşıyorum gerçekten. Hayattayken yüzüme “iyi ki varsın”, öldüğümde arkamdan “iyi bilirdik” fazlasıyla yeterli. Bana da soran olursa kendim için ve yaşadığım hayat için de güzel cümleler kurabilirsem ne ala.

 

 

Paylaş

28 Comments

 1. iyi ki yazmışsın.
  ne güzel yazmışsın üstelik..
  düşünen aklına, gören gözüne, yazan diline sağlık…

  • çok teşekkürler. Okuyan gözlerine,yorum yapan ellerine,beni anlayıp yalnız bırakmayan zihnine sağlık:)

 2. Çok güzel yazmışsınız iyi ki varsınız Özge Hanım.

  • Çok teşekkürler:) Bu yorum çok değerli olmuş.Kızgınlığımı bile naif anlatabildiysem, dediğiniz gibi, ne mutlu bana

 3. Teşekkürler Özge hanım iyiki varsın (iyiki deki ki ayrımı yazılırdı yada deki de ki? offf kafam karıştı…)

  • sabah sabah güldürdünüz beni:) çok teşekkürler, bu arada özge ziyadesiyle yeterli, svg 🙂

 4. İyi ki varsın Öske İyi ki benim arkadaşımsın 🙏

  • tesekkur ederim, sen de iyi ki benim arkadaşımsın:) Bugun yazıyorsam böyle ulu orta, senin verdiğin cesaret de bunda etkili, biliyorsun:)

 5. Tanımadığım ama canım Özge’ciğim. Zihnine, gönlüne; eline sağlık. Daha önce de yazmıştım sana iyi ki vardın diye; yine yeniden “İyi ki varsın”. Sevgiler

  • Ağzından bal damlayan canım okurum benim:) sen de iyi ki varsın, cok tesekkurler

 6. Pek beğendim 🙂 hemen paylaştım sevdiklerimle. Gerçekten çok naif anlatmışsın. Seviyorum yazılarını ❤️

  • Pek mutlu oldum bu sözcüklerle,çok teşekkür ederim. Bana kalp yapmışsın ya, nasıl hoşuma gitti anlatamam..sevgiler

 7. Özge yine yaptın yapamadığımı… İyi ki varsın ve iyi ki de yazıyorsun. Eline sağlık, kaç saat sürdüyse bu güzel sözcükleri yan yana getirmek ( bir çırpıda yazılmış tadında olduğu için epey uğraştığını düşünüyorum da 😉 )
  Sağol, hep yaz e mi ?
  Sevgiler

  • Ezgiii, çok tatlısın. Çok teşekkür ederim, aslında ben bunları kafamdan gün içinde yazıp,gerekirse bazen telefona not alıp, sonra bilgisayarda bir çırpıda yazıyorum.Bazen de kayboluyorum yazarken, a yazmak üzere oturup b yazmış olarak kalkabiliyorum, ya da yazıyı kısaltmak yazmaktan daha uzun sürebiliyor diyelim:) Çok teşekkür ediyorum, iyi ki sen de varsın. sevgiler

  • tesekkur ederim,ne guzel benim gibi dusunen hisseden insanlar oldugunu bilmek..sevgiler

 8. Ya ne olacağıdı sevgili yazar? Modern eğitimi, sanatı, bilimi yok sayan bu yeni düzenin dili bu..sen ben biz okudukça öğrendikçe ne kadar az bildiğimizin farkına varıyoruz ya..bu arkadaşlar öyle bir arsızlık sergiliyorlar ki..kendilerinden emin ve her dedikleri, yaptıkları mutlak doğru..başka fikrin, insanın yaşamasına fırsat vermiyorlar..vermeyecekler de..
  senin yazını okuyunca ilk aklıma erdal inönü geldi..üslubu, dili, zekası..evet bence zeka..anahtar kelime bu..
  performansından hiç memnun değilim..biraz baskı stres üretkenlik için iyi gelebilir..sevgiler..

  • iyi gelmiş olmalı ki, az önce yeni yazımı yayınladım daha bu yorumunuzu okumadan:) cok tesekkur ederim yorumunuz için, Erdal İnönü’yü rahmetle anıyorum bu arada

 9. Ne güzel şey paylaşmak. Bu dil ancak böyle değişecek bu ülkede. Belki yavaş olacak ama değişecek. Yaz, çiz paylaş lütfen. Hic vazgeçme Özgecim. Sevgiler

  • paylasmak guzel sey evet, cok tesekkur ediyorum verdiğin devam cesareti icin:)

 10. Yazilarinizdan gelen ışık o kadar güzel ki kendimi fena kaptırmış durumdayım.Gercek dünyaya cikmayi hic istemememe sebep oluyor.aradigim arkadaslarimi bulmus gibiyim.

  • 🙂 çok şımartan bir yorum olmuş, çok teşekkür ederim. Bana “bazı okurlar o kadar güzel yazıyor ki kıskanıyor insan” dedirtenlerin arasına hoşgeldiniz. iyi ki geldiniz…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.